ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANIMIZ SAYIN TURAN 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜ İNŞAAT ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

 

        Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız sayın M. Cahit TURAN, Ak Parti Çanakkale Milletvekillimiz sayın Jülide İSKENDEROĞLU,Çanakkale Valimiz sayın Orhan TAVLI,Kaymakamımız sayın Hakan KILINÇKAYA ve Karayolları Genel Müdürü sayın Abdülkadir URALOĞLU 1915 Çanakkale Köprüsü inşaat alanında incelemelerde bulundu. 


        1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki Şekerkaya mevkiinde devam eden çalışmaları ve şantiye alanında inceleme yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız sayın M. Cahit TURAN ardından Gestaş’a ait gemiyle çalışmaların bir bölümünü denizden kontrol etti. 
Sonrasında İlçemiz Sütlüce mevkine gelen Bakanımız sayın TURAN, Kaymakamımız sayın Hakan KILINÇKAYA ve protokol üyelerince karşılandı ardından incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. 


        İlçemiz şantiye alanında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün çalışmalarının son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız sayın M.Cahit TURAN, "Bugün ülkemizin en önemli, en büyük projelerinden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yollarının yapıldığı şantiyede bulunuyoruz. Çalışmaları yerinde izlemek için ekibimizle birlikte burada çalışmalar hakkında bilgi aldık. Bugün itibariyle özellikle bu projenin en önemli yapısı olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde deniz içerisinde yapılmış olan temel iyileştirme amaçlı kazı ve kazık çalışmaları tamamlanmış durumda. Yine bu temeller üzerine yerleştirilecek olan keson imalatlarında da sona yaklaşıldı. Bu yıl sonu itibariyle kuru havuzda yapılan, inşa edilen keson imalatı ki, bunlar iki adetten oluşuyor. Birisi Asya tarafında, diğeri Avrupa tarafındaki köprünün temeline yerleştirilecek ve köprünün ayakları bu temel üzerine inşa edilecek. Amacımız bu köprüyü 18 Mart 2022 tarihinde tamamlayıp hizmete açacağız.“dedi. Basın açıklamasının ardından ilçemizden ayrıldı.