RUMELİ FATİHİ GAZİ SÜLEYMAN PAŞA'NIN KOMUTANLARINDAN ECE BEY TÖRENLE ANILDI

 

        Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi, Gelibolu’ nun fethinin 664. Yıl dönümü dolayısıyla İlçemiz Karainebeyli köyünde anma programı düzenlendi.

 Anma programına, Kaymakamımız sayın Hakan KILINÇKAYA, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Mustafa ÇOBAN, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı sayın İsmail KAŞDEMİR, Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürü sayın Kemal DOKUZ ile siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

        Gelibolu'ya bağlı Karainebeyli Köyü'ndeki Ece Bey'in mezarı başında düzenlenen anma törenine, Kaymakamımız sayın Hakan KILINÇKAYA, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Mustafa ÇOBAN, 18’nci Mknz. P. Tug.K. sayın M. Yaşar ARSLANHAN’ ın Ece Bey'in mezarına çiçek bırakmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Ece Bey'in biyografisi okundu.

        Mevlid okutulan tören, katılımcılara pilav ve ayran ikram edilmesiyle sona erdi. Etkinlikler kapsamında yarın Lapseki'nin Çardak Beldesi'nde Gazi Yakup Bey'in, Gelibolu'nun Bolayır köyünde de Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'nın türbeleri ziyaret edilerek törenler düzenlenecek.