MADDE BAĞIMLILIĞINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER İÇİN TOPLANTI YAPILDI
 
        Dünyada olduğu gibi ülkemizde hatta ilçemiz sınırları içerisinde tehlike sinyalleri çalan” uyuşturucu keyif verici madde kullanımı” son zamanlarda tekrar gündemde. Bağımlılık yapan maddelerin bir kısmı uyuşturucu, bir kısmı baskılayıcı bir kısmı uyarıcı bir kısmı da halüsünasyon (olmayan şeyleri algılama-hayal) gördürücü özelliklere sahiptirler. Toplumumuzda hepsine birden uyuşturucu denilmektedir. Bu karmaşayı, yanlış tanımlamayı düzeltmek, olayı” madde bağımlılığı” çevresinde değerlendirmek gerekmektedir. Gençlerin genellikle ‘Ben bağımlı olmam, bir kere kullanmaktan bir şey olmaz’ düşüncesiyle başladıkları uyuşturucu ve keyif verici maddelere kısa sürede bağımlı kaldıkları gözlenmektedir.
 
         Dün Sosyal Yardımlaşma Vakfı Toplantı Salonu’nun da gerçekleştirilen toplantıda; ilçemizde madde bağımlılığına karşı neler yapabiliriz, annelerin ve babaları bu konuda nasıl bilgilendirme yapılması gerektiği, çocuklarının bu maddeleri kullandığından şüphelenen ailelerin ne şekilde emin olacağı konusunda karşılıklı görüş alışverişi yapıldı.
İlçemiz Kaymakamı Oktay Çağatay; “bu konuda Emniyet güçlerimiz, Jandarma kolluk kuvvetlerimiz gerekeni yapmakta. Önemli olan sizlersiniz. Hepimizin evlatları var. Bu alanda siyasi kimliklerimizle değil, sivil olarak, anne baba olarak, birleşmeliyiz bu sorunu hep beraber üstüne giderek önüne geçebiliriz. Anne ve baba olarak istediğiniz her yardıma hem bir Kaymakam olarak, hem de bir baba olarak ben hazırım. Bütün kapıları önünüzde açmaya hazırım. Konferans, broşür dağıtımı gibi yapacağınız faaliyetlerde, okul ziyaretlerinde, kolluk kuvveti isterseniz kolluk kuvveti, hemşire doktor isterseniz hemşire, doktor yanınızda olsun. Aile hekimleri ile köylerde de bilgilendirme yapabiliriz.”
Konu ile ilgili, farkındalık yaratılıp boşta gezen işsiz geçlerimize iş imkanı sağlanması konusunda, devlet destekli meslek edindirme kursları açılıp yaptıkları el emeği olan işleri festivallerde düzenlenen etkinliklerde paraya çevrilmesini sağlamak konularında fikirler görüşüldü. Önümüzdeki hafta “Yeşilay Haftası” hafta kapsamında çalışmaların startı verilecek.
 
Peki Nedir Bağımlılık?
Bağımlılık zarar verici sonuçlar doğurmasına karşın, zorlantılı bir şekilde madde arama ve kullanma ile karakterize süreğen ve tekrarlayıcı bir beyin hastalığıdır. Bu hastalığa zarar verici davranışlar da eşlik etmektedir.

 
Aileler, Öğretmenler Gençlerin Madde Kullandığını Nasıl Anlarlar?
– Bireye yüklenen sorumluluklarda aksamalar (okul, iş arkadaş yaşamında bozukluklar)
– Sık sık fiziksel rahatsızlıklar geçirme olabilir.
– En büyük ipucu, ortaya bıraktığınız para cüzdanından düzenli olarak para kaybolması. zaman zaman bütün çocukların başvurduğu bir yöntemdir

– Uyuşturucu kültürü diye bir olay var. Arkadaşlarını, dinlediği müziği, giydiği t-şörtleri, taktığı takıları bir, bir inceleyin. Hatta belli bir yerin kibritini, hesap pusulasını görürseniz bir gün sizde oraya gidin. – Bakın” 18 yaşından büyükler giremez” demiyor, olsa olsa” Damsız giremezsiniz” derler.
– Kokain ve anfetamin, geçmiş zamanla ilgili anılarını tazeliyor. Çok zeki bir şekilde büyümüş, de küçülmüş edasıyla, geçmişe dair hikayeleri detayları ile anlatıyorsa sadece müthiş bir hafızası olmayabilir. Araştırmakta fayda var.
Belirtileri:
Dilate pupil dediğimiz gözbebeklerinin anormal seviyelere ulaşması, Huzursuzluk, Kasılma, Nefes almakta zorluk çekmek, Çabuk yorulma, Uyuşukluk, Halüsinasyon görme (olmayan şeyler görme hayal etme), Sabah uyanıldığında mide bulantısı bazen kusma, Gözbebeklerinin ışık refleksinin yok olması (ışık tutulduğunda değişmez),yerli yersiz terlemek, Şiddet içeren yada agrasif davranışlar,

 
Yoksunluk Belirtileri:
Genellikle karın krampları Huzursuzluk soğuk terlemeler ardından kasılmalar halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görme hayal etme) görme, titreme bilinç kaybı (koma) ve maalesef ölüm ‘’Beyin kanaması ve ani kalp durması (kardiyak arrest) sıkca görülür.”

 
Bu Durumdaki Hastaya İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Uyuşturucu komasına giren bir kişi de aynı zamanda gözbebeklerinin tepkivermemesi, titremek, bilincin yerinde olmaması, şiddet içeren davranışlar gösterme gibi alınan uyuşturucunun türüne bağlı olarak belirtiler ortaya çıkıyor. Uyuşturucu komasında olduğunu anladığınız bir kişiye ilk müdahale olarak, soluk yolu kontrol edilmelidir. Nabız ve solunum yolu kontrol edildiğinde gerekiyorsa solunum ve ya kalp masajı uygulanmalıdır. Hastanın bilincinin yerinde olup olmadığını kontrol edin ve bilinç yerindeyse hastanın giysilerini gevşetin. Kravat ve kemer gibi aksesuarları çıkartın ve hemen 112 acil sağlık hattından yardım isteyin. (Eğer ilk yardım bilinmiyorsa 112 KOMUTA KONTROL MERKEZİNDEKİ Doktorlardan ve Paramediklerden yardım alabilirsiniz ekipler olay yerine gelene kadar 112 KKM deki Doktorlar ve Paramedikler size yönlendirecektir)
Uyuşturucu komasına giren kişinin vücudu sıcak tutmaya çalışın. Bilinci yerinde olanlar hemen sakinleştirilmelidir. Uyuşturucu komasına giren kişide mavimsi dudaklar, zayıflık, nemli ve soğuk bir cilt, bilincin kapanması söz konusuysa hastanın şoka girdiğini anlayabilirsiniz. Derhal ambulans çağırmalı ve mümkünse ambulans gelene kadar hastanın hangi uyuşturucuyu kullanıldığı tespit edilmeye çalışılmaktadır. Uyuşturucu komasına giren hastanın kullanmış olduğu uyuşturucu sağlık ekiplerine mutlaka bildirilmelidir.

 
Çocuğun, Gencin ”UYUŞTURUCU” Kullandığı Anlaşıldıktan Sonra Ne Yapılmalı?
Ebeveynlerin, öğretmenlerin paniğe kapılmadan yargılayıcı, bastırıcı, korkutucu sert tutumlara başvurmadan gençlere yaklaşmaları gerekir, Aksi takdirde madde kullanan insan maddeye daha çok sarılır.
Aileler, toplum bu tür durumlarda silkinmeli ve nerelerde hata yaptıklarını görmeliler. Genci “maddeye” iten sebepler ortaya çıkarılıp yok edilmelidir, Gencin güvenini kazanıp onu bir psikiyatriste götürmek gerekir.
Uyuşturucu ile mücadelede toplum olarak hepimize görev düşmektedir. Özellikle medya halkı bilgilendirmek aydınlatmak ve uyarmak açısından ayrı bir öneme sahiptir.