İstiklal Marşının kabulünün 96’ ıncı yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’ u anma töreni 13 Mart 2017 Pazartesi günü Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapıldı. Anma Törenine Kaymakamımız Oktay ÇAĞATAY, 18.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar ARSLANHAN, Belediye Başkan Vekili Selçuk BARTAN, İlçe Emniyet Müdürü Halil GENÇ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat YILMAZ, ÇOMÜ Piri Reis MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. İsmail ELAGÖZ, Siyasi Parti Temsilcileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
           İstiklal Marşı’ nın kabulünün 96.’ ıncı yılı anma töreni; saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Gökhan GÖKKAYA yaptı. Gökkaya konuşmasında; “ Milletlerin hayatında, o milletlerin kimlik ve kişiliklerini ortaya koyabilecek büyük hadiseler, abide şahsiyetler ve nadide eserler mevcuttur. İstiklal Marşı da milletimizin yüksek seciyesinin mısralarda ebedileşmiş bir abidesidir. Milli mücadele yıllarının en zor günlerinde, ordumuzun ve milletimizin şiddetle ihtiyaç duyduğu kendine güven, milli heyecan, şevk ve imanın manzum dili olarak İstiklal Marşı doğmuştur.
           İstiklal Marşımızın usta şairi Mehmet Akif Ersoy pek çok Türk aydını gibi başından beri milli mücadelenin yanında yer almış ve İstiklal Marşımızın manevi mimarlarından biri olmuştur. Kurtuluş  Savaşı boyunca, Mehmet Akif Ersoy milletine olan güvenini ve zafer ümidini hiç kaybetmemiştir. Öyle ki en sevgili yurt parçaları elden giderken, bir taraftan ağlar bir taraftan da: “ Ey benim her taşı bir ma’ bed-i iman yurdum! Seni er geç bana mutlak verecek mabudum” diye haykırmıştır.
           Konuşmanın sonunda hem yüce destanı yazan ustayı, hem de yazdıran sayısız kahramanı rahmetle anarken, son sözü yine üstada bırakıyorum: “ Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.” Böyle bir temenniye ancak “ Amin “ denebilir.
           En iyi İstiklal Marşı okuma yarışmasında birinci olan öğrenciler, İstiklal Marşını okuyarak salondakilere duygusal anlar yaşattı. Şiir dinletisinden sonra Mehmet Akif Ersoy’ un hayatını anlatan slayt gösterisi ve Kurtuluşa Giden Yol adlı oratorya gösterime sunuldu.
         Tören sonunda şiir yarışmasında dereceye giren  öğrencilere Kaymakamımız Oktay ÇAĞATAY, 18.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar ARSLANHAN ve Belediye Başkan Vekili Selçuk BARTAN ödüllerini takdim ettikten sonra tören sona erdi.